Conferinţa Mediafax Talks about Technology for Social Change • Fundația Vodafone România - e normal sa facem bine

Conferinţa Mediafax Talks about Technology for Social Change

În urmă cu două săptămâni, a avut loc a doua ediţie a conferinţei Mediafax Talks about Technology for Social Change, un eveniment organizat de către Fundaţia Vodafone România, în parteneriat cu agenţia de presă Mediafax.

În cadrul acestui eveniment, am discutat despre cum tehnologia mobilă schimbă lumea în bine şi am oferit câteva exemple concrete din cadrul proiectelor „Mobile for Good” finanţate de Fundaţia Vodafone România.

Au susţinut prezentări următorii invitaţi: Ravinder Takkar – CEO Vodafone România, Raed Arafat – Preşedinte al Consiliului Director Fundaţia pentru SMURD, Florina Tănase – Director Legal&External Affairs Vodafone România, Angela Galeţa – Director Fundaţia Vodafone România, Irina-Margareta Nistor – Preşedinte onorific Fundaţia Vodafone România, Gyorgy Peter – Director Asociaţia Caritas Alba Iulia – Asistenţă Medicală şi Socială, Florin Georgescu – Director Asociaţia Tandem, David Neacşu – Liderul primei expediţii româneşti pe Everest, Dragoş Dinu – Membru în board-ul Fundaţiei Romanian Business Leaders, Graham Perolls – Preşedinte Fondator Fundaţia Hospice Casa Speranţei, Prof. Dr. Vintilă Mihăilescu – Antropolog, Andrei Roşu – Primul maratonist care a intrat în Cartea Recordurilor pentru performanţa de a alerga 7 maratoane şi 7 ultramaratoane pe 7 continente şi Mihaela Vlăiculescu  Director Asociaţia Sprijin pentru Diabet.

Cu această ocazie au fost anunţate opt noi proiecte „Mobile for Good”, care urmează să fie implementate pe parcursul acestui an şi care se alătură celor 11 proiecte aflate deja în derulare:

1. Asociaţia Autism Baia – Mare: Search T.S.A (Screening, evaluare şi aplicaţii resursă pentru tulburări ale spectrului autist)
  2. Asociaţia Dăruieşte Viaţa: Informatizarea centrului de transplant de la Spitalul Sf. Maria din Bucureşti
  3. Asociaţia Little People România: Hai la joacă cu Leul Curajos (Aplicaţii mobile prin care copiii şi adolescenţii internaţi în secţiile de oncologie pot înţelege mai bine procedurile medicale)
  4. Asociaţia Neurocare: Epilepsia se poate vindeca (Creşterea calităţii actului medical şi a vieţii copiilor cu diagnostic de epilepsie)
  5. Asociaţia Sprijin pentru Diabet: Telemedicina pentru copilu insulinodependent (Crearea unui sistem de la distanţă de monitorizare a glicemiilor, în timp real, care va contribui la creşterea autonomiei copilului)
  6. Asociaţia Tandem: Smart public transport (Creşterea gradului de mobilitate şi autonomie personală a persoanelor cu deficienţe de vedere)
  7. Fundaţia de Ajutor Medical Profilaxis: Împreună pentru sănătate (Soluţie de telemedicină pentru pacienţi cu afecţiuni cardiovasculare, din zona rurală)
  8. Fundaţia Principesa Margareta a României: Telefonul vârstnicului (Crearea unui help line pentru vârstinicii din România)