Psihoterapie Online • Fundația Vodafone România - e normal sa facem bine

240.000 lei

Anul lansării

Beneficiari

Copii diagnosticați cu boli grave, părinți ai acestora și membrii ai comunității

Problema identificată

Primirea unui diagnostic este asociată unei traume profunde care generează tulburări psiho-emoționale atât pentru copil, cât și pentru familia acestuia. Din păcate, în România, psiho-oncologia este încă într-o fază de explorare, meseria de psiho-oncolog neexistând în Registrul COR. Din acest motiv, doar 5% dintre pacienţi primesc suport profesionist. Evaluarea psihosocială nu face parte din procedura oncologică de rutină în niciuna dintre secțiile și în niciunul dintre departamentele de oncologie, astfel că nu există posibilitatea de a detecta în timp util problemele de sănătate mintală apărute și de a interveni la eficient pentru tratarea traumelor cu care se confruntă pacienții.

Soluția

Dezvoltarea unei platforme online de unde persoanele interesate să poată accesa gratuit resurse create de specialiști (articole, video-uri, fișe interactive, teste psihologice, broșură cu informații utile, o bază de date cu servicii psihoe-moționale disponibile la nivel național etc). Proiectul prevede și acordarea de consiliere psiho-emoțională pentru 500 de beneficiari, fie față în față, în cabinetul de psihoterapie, fie în online, prin intermediul modului de chat implementat pe platformă.

Rezultate

Rezultate așteptate în primul an după lansare:

• 20 copii bolnavi vor beneficia de psihoterapie la Centrul Steluțelor.
  • 80 părinți vor beneficia de consiliere psihologică individuală la Centrul Steluțelor.
  • 150 părinți cu copii bolnavi vor beneficia de suport psiho-emoțional online.
  • 150 copii bolnavi vor beneficia de suport psiho-emoțional online.
  • 2.000 de beneficiari vor accesa resursele disponibile pe platformă, în pagina dedicată (500 direcți și 1.500 indirecți).
  • 20.000 de persoane vor fi informate cu privire la platforma dezvoltată.
  • 1 platformă digitală disponibilă online cu diverse instrumente și resurse importante pentru copiii bolnavi și părinții lor.
  • Baza de date ce va conține cartografierea serviciilor de suport psihologic și emoțional disponibile la nivel național.
  • 1 broșură de 24 pagini cu informații pentru părinții copiilor bolnavi, tipărită în 1.000 de exemplare și distribuită părinților. Broșura va fi disponibilă și online.
  • Crearea a peste 100 de materiale de specialitate.