175 de copii au primit, din 2011 până acum, suport educațional, social și material în Centrul de zi Hercules din Costești • Fundația Vodafone România - e normal sa facem bine

Fundația Vodafone România a investit peste 1 milion de lei în activitatea centrului.

București, 14 iunie 2017 – Centrul de zi Hercules din Costești, județul Argeș, a acordat din 2011 până acum suport educațional, social și material pentru 175 de copii cu vârste cuprinse între 6 şi 14 ani, care provin din familii cu probleme socio-economice și prezintă risc de abandon școlar. În această perioadă, de suportul centrului au beneficiat, implicit, 180 parinți. La numărul beneficiarilor direcți se adaugă alți apoximativ 1.000 de copii care au participat la diverse activități educaționale punctuale desfășurate de centru. Din 2011, Fundația Vodafone România finanțează Centrul de zi Hercules, suma totală investită până acum în diverse proiecte care îi susțin activitatea ajungând la peste 1 milion de lei.

În prezent, centrul are girjă, în fiecare zi, de 50 de copii proveniți din familii cu probleme. Mulți dintre ei au potențial de învățare mare, deși prezintă lacune școlare severe, nu sunt sprijiniți de părinți și sunt lipsiți de un model educațional în familie.Centrul le oferă celor 50 de copii burse sociale lunare pe care aceștia sunt învaţaţi să le gestioneze singuri. Zilnic, copiii beneficiază de 2 mese, ajutor la teme, acces la spațiul de studiu, bibliotecă și sala de calculatoare. Aici se desfășoară atât activități educaționale (IT, engleză, dezbatere, lectură, muzică, sănătate și igienă) cât și ateliere de creație. În urma suportului acordat, 80% din copiii aflați în grija centrului și-au îmbunătățit anul trecut rezultatele școlare, 99% din ei reușind să finalizeze anul școlar.

Pe lângă sprijinul educațional, social și material oferit copiilor, centrul Hercules promovează solidaritatea socială și participarea activă în comunitate, implicarea tuturor membrilor comunității în găsirea de soluții pentru problemele comune sau individuale ale membrilor săi.

Lunar sunt organizate sesiuni de educație parentală atât pentru părinții bursierilor, cât şi pentru alți părinți din comunitate care au copii de vârstă școlară și preșcolară. Părinții învață aici cum să se comporte cu copilul, să îi susțină încrederea în sine și să prevină situațiile care duc la abandonul școlar al celor mici.

Pe tot parcursul anului, Centrul Hercules organizează evenimente în comunitate, cu participarea voluntară a  membrilor comunității din Costești. În activitățile curente ale centrului sunt implicați atât angajații Asociației Hercules, cât și specialiști voluntari (psihologul liceului din Costești, profesori, foști beneficiari ai centrului etc.).

Asociația Hercules este o organizație neguvernamentală non profit, a cărei misiune este combaterea sărăciei și a abandonului școlar în comunități defavorizate. În centrele de zi educaționale, asociația oferă copiilor hrană, educație de calitate, oportunități de creștere, experiențe pozitive, șansa la o copilărie mai frumoasă și la un viitor mai bun. La Centrul de zi Hercules din Costești, 50 de copii școlari beneficiază de asistență after-school, mic dejun și prânz, activități de educație formală și non formală, activități recreative (tabere, excursii) și ajutor material. În 2017, Asociația Hercules va începe construcția unui nou centru de zi în cartierul Buciumeni din orașul Buftea. Mai multe detalii despre activitatea Asociației Hercules sunt disponibile pe www.asociatiahercules.ro și www.facebook.com/asociatiahercules

Fundaţia Vodafone România este o organizaţie neguvernamentală românească, cu statut caritabil, distinctă şi independentă de operaţiunile comerciale ale companiei, înfiinţată în 1998.   În cei 19 ani de activitate, Fundaţia Vodafone România a finanţat 1.046 de programe derulate de 660 de ONG-uri din întreaga țară, în domeniile sănătăţii, educaţiei, serviciilor sociale. Proiectele au avut 2 milioane de beneficiari – copii, tineri, bătrâni, persoane defavorizate fizic, social sau economic. Până în prezent, Fundația Vodafone România a investit peste 26 milioane de euro în proiecte desfăşurate de organizaţiile non-profit partenere. Mai multe detalii despre programele fundaţiei sunt disponibile pe fundatia-vodafone.ro, http://jurnaldebine.fundatia-vodafone.ro/ și www.facebook.com/fundatiavodafone

Read in english

Currently not available