Vodafone Big Marathon România

Nume proiect: Vodafone Big Marathon România
Durata: 2015
Scop proiect: angajații Vodafone au strâns peste 172.000 lei la Maratonul Internațional București

Pentru prima oară, Vodafone Big Marathon a fost găzduit în România. În cadul evenimentelor Vodafone Big Marathon angajații Vodafone din toată lumea participă la competiții sportive și fac acțiuni de fundraising pentru proiectele caritabile ale Fundației Vodafone locale.

Au participat 60 de angajați Vodafone România, cărora li s-au alăturat 27 de colegi din Albania, Irlanda, Italia, Marea Britanie, Olanda, Qatar şi Turcia.

Fiecare alergător a avut misiunea să strângă fonduri, iar la final s-au făcut donații și sponsorizări de peste 172.000 lei.

Fondurile au fost strânse pentru două proiecte caritabile care fac parte din programul Connecting for Good:

– proiectul “Controlin” al Asociaţiei React care ajută pacienţii cu diabet să monitorizeze cu ajutorul tehnologiei valorile glicemiei şi să primească ajutor în situaţiile de urgenţă.
– proiectul “Supravegherea pacienţilor cu probleme cardio-vasculare la domiciliu”, al Asociaţiei Caritas Alba-Iulia Asistenţă Medicală şi Socială, care ajută persoanele cu probleme cardio-vasculare din zone rurale să primească asistenţă medicală la domiciliu.

Fondurile s-au împărțit în mod egal între cele două organizații.