Fondul de Rezervă pentru Viață pentru Adulți

Localizare: Național
Anul lansării: 2014
Buget: 141.996 lei
Scopul proiectului: Sprijinirea pacienților cu boli grave pentru tratament sau intervenție chirurgicală în străinătate.

Context:

Adesea, persoanele diagnosticate cu boli grave au nevoie de spijin în a realiza campanii de strângere de fonduri astfel încât să-și poată acoperi costul cu tratamentul sau intervenția chirurgicală.

În perioada 2013 – 2015, din donații sms, Asociația M.A.M.E. a reușit să trimită 40 de persoane la clinici în străinătate pentru a beneficia de tratamentul medical corespunzator.

Coordonarea solicitărilor de obținere a unui număr de donație sms (documente, consultanță, monitorizare, raportări etc.) pentru pacienții diagnosticați cu afectiuni foarte grave care au nevoie de intervenții chirurgicale sau tratamente medicale care nu se pot efectua în România.