Tehnologie pentru pacienții cu probleme cardiovasculare

Proiect: Supravegherea pacienților cu probleme cardio-vasculare la domiciliu
Partener: Asociația Caritas Alba-Iulia Asistență Medicală și Socială
Beneficiari: Pacienți cu probleme cardiovasculare asistați la domiciliu
Localizare: Harghita, Mureș, Covasna, Hunedoara, Iași
Anul lansării: 2014
Buget: 176.000 lei

Monitorizarea la domiciliu a stării de sănătate a pacienților cu probleme cardio-vasculare

Bolile cardiace sunt pe locul 1 în afecțiunile din România (conform datelor de la Centrul Național de Statistică și Informatică în sănătate publică).

Cu ajutorul unor aparate de măsurare a tensiunii arteriale, a imprimantelor portabile, telefoanelor smartphone și tabletelor, se monitorizează tensiunea arterială și electrocardiograma la domiciliu, ceea ce permite optimizarea tratamentelor și acțiunea imediată a medicului în caz de urgență.

Resurse și echipamente:

20 de asistenți medicali ai Asociației Caritas Alba-Iulia Asistență Medicală și Socială

Rezultate:

Electrocardiograme pentru 3.200 de persoane din județele Harghita, Covasna, Mureș, Hunedoara și Iași.

Vezi și: