Runda de finanțare “Fondul pentru fapte bune”, ediția 2013 • Fundația Vodafone România - e normal sa facem bine

Runda de finanțare “Fondul pentru fapte bune”, ediția 2013

În anul 2013, pentru a marca aniversarea a 15 ani de activitate și din dorinta de a oferi sprijin și altor organizații decat celor susținute în mod tradițional, Fundația Vodafone România a lansat “Fondul pentru fapte bune”.

Organizațiile neguvernamentale și instituțiile publice au fost invitate să depună proiecte în domeniile educație și sănătate, în cadrul unei runde de finanțare deschisă în perioada iulie – august 2013. S-au primit 384 de aplicatii de la organizații din toată țara și în urma jurizarii au fost selectate urmatoarele 9 proiecte:

• “OTOSCREEN” – Societatea Româna de Rinologie și Chirurgie Functională Endoscopica Rinosinusală
  • “Reabilitatea echipamentelor medicale din DTIN (Departamentul de Terapie Intensivă Nou-Născuți)” – Spitalul Clinic de Urgenta Copii „G. Alexandrescu”
  • “Sa invatam impreuna!” – Asociația PAVEL
  • “Siguranța persoanelor cu Alzheimer” – Spitalul Clinic Colentina
  • “Stimulare în dizabilitatea severă” – Organizația Suedeză pentru Ajutor Umanitar Individual
  • “T.A.L.E.-Tehnologia Asistă Educația” – Asociația Autism Baia Mare
  • “Terapie prin zâmbet, copiilor cu sindrom Down și copiilor cu Autism” – Fundația CliniClowns România
  • “Tinere talente, ediția 2014” – Fundația Principesa Margareta a României
  • “Toti copiii au dreptul la educatie” – Asociația Ateliere Fara Frontiere

Proiectele finanțate au fost în valoare totală de 310.000 Euro.