20 de copii din Vatra Moldoviţei, ambasadori ai proiectului „Caravana After School”, şi-au promovat activitatea în 14 judeţe ale ţării • Fundația Vodafone România - e normal sa facem bine

Vatra Moldoviţei, judeţul Suceava, 1 martie 2016 – În perioada 8-12 februarie 2016, 20 de voluntari, elevi-tutore ai proiectului Caravana After School, au vizitat 14 judeţe din ţară şi au participat la activităţi de promovare a proiectului şi de diseminare a rezultatelor înregistrate până la această dată. În acest moment, proiectul Caravana After School este derulat în cinci sate ale comunei Vatra Moldoviţei din judeţul Suceava şi se adresează unui număr de peste 550 de elevi. Organizația care implementează activitățile este Asociaţia Proiect Pro Europa, iar finanţarea de 31.500 de lei este asigurată prin Programul „Investiţii pentru comunităţi durabile”, implementat de Fundaţia de Sprijin Comunitar Bacău în parteneriat cu Fundaţia Vodafone România.

Cei 20 de ambasadori ai proiectului au călătorit într-o caravană a prieteniei şi interculturalităţii şi au organizat evenimente în județele vizitate. La aceste evenimente de tip „Zi de Joacă” au participat copii şi tineri din comunităţi interetnice, s-au organizat flashmoburi în preajma unor importante obiective culturale, workshopuri de metode de educaţie nonformală şi sesiuni informative pe tema proiectelor şi iniţiativelor comunitare ale tinerilor.

“Caravana After School reprezintă o alternativă eficientă, motivantă şi interactivă de învăţare continuă, care permite fiecărui copil să îşi experimenteze propriile competenţe şi abilităţi, să îşi valideze valorile personale şi să îşi asume roluri active şi conştiente în propria dezvoltare. Aici fiecare copil învaţă că e unic şi special, că poate deveni un model pentru ceilalţi, că e important în viaţa comunităţii şcolare”, a declarat Daniela Ceredeev, manager de proiect, Fundatia de Sprijin Comunitar

Itinerariul parcurs a fost următorul: Şcoala Gimnazială Vatra Moldoviţei, Suceava – Liceul Tehnologic „Liviu Rebreanu” Maieru, Bistriţa-Năsăud – Şcoala Gimnazială „Florian Porcius” Rodna, Bistriţa-Năsăud – Liceul Teoretic „Gheorghe Şincai” Zalău, Sălaj – Grupul Local de Tineret „Împreună mereu” Cehu Silvaniei – Centrul Social Multifuncţional Cehu Silvaniei – Asociaţia Down Sindrom Cehu Silvaniei – Fundaţia pentru Parteneriat Miercurea Ciuc, Harghita – Colegiul Economic „Transilvania” Târgu Mureş – oraşul medieval Sighişoara – satul UNESCO Viscri – Cetatea Rupea – Liceul „Andrei Mureşanu” Braşov – Grădina Zoologică Braşov – staţiunile de pe Valea Prahovei – Predeal, Azuga, Buşteni, Sinaia – Castelul Peleş – Colegiul Naţional „Unirea” Focşani – Liceul Teoretic „Grigore Gheba” Dumitreşti, Vrancea – Organizaţia Locală de Femei Poieniţa – Mausoleul de la Mărăşeşti – Şcoala Gimnazială Albeşti, Vaslui – Şcoala Gimnazială Corni-Albeşti, Vaslui – Vatra Moldoviţei.

Participarea celor 20 de voluntari la această caravană a contribuit la acceptarea diversităţii culturale, o mai bună cunoaşterea a tezaurului cultural şi spiritual românesc, rezolvarea creativă şi eficientă a unor situaţii cotidiene, recunoaşterea şi afirmarea individualităţii, organizarea procesului de învăţare şi stabilirea unui minim de descriptori de performanţă socială, participarea în luarea deciziilor, planificarea şi gestionarea timpului propriu şi al timpului de calitate al grupului, creşterea stimei de sine, conştientizarea valorilor etice şi promovarea bunei guvernări.

Proiectul “Investiţii pentru comunităţi durabile” face parte din Programul strategic de investiţie în mediul rural pe care Fundaţia Vodafone România îl derulează în toate judeţele ţăii şi care susţine devoltarea de proiecte în domeniile educaţiei, sănătăţii şi serviciilor sociale necesare categoriilor defavorizate din satele şi oraşele mici din România. O descriere mai detaliată a acestor proiecte puteţi regăsi pe pagina: http://www.fsc.ro/programe/investitii-pentru-comunitati-durabile.

Fundaţia Vodafone România este o organizaţie non-guvernamentală românească cu statut caritabil, distinctă şi independentă de operaţiunile comerciale ale companiei, înfiinţată în 1998.
În cei 18 ani de activitate, Fundaţia Vodafone România a finanţat peste 963 de programe în domeniile sănătăţii, educaţiei, serviciilor sociale, având că beneficiari copii, tineri, bătrâni, persoane defavorizate fizic, social sau economic. Până în prezent, Fundaţia Vodafone România a investit 23 milioane de euro în proiecte desfăşurate de organizaţiile non-profit partenere. Mai multe detalii despre programele Fundaţiei se regăsesc pe fundatia-vodafone.rowww.facebook.com/fundatiavodafone,  http://fundatiavodafone-blog.ro.

Read in english

Currently not available